Samsung Galaxy S3 i9300 için S6 Port Rom (Android 5.0.1)

Samsung Galaxy S3 i9300 için S6 Port Rom (Android 5.0.1)

Sürekli takipçilerim bilirler, daha önce Samsung Galaxy S3 (i9300) için iki farklı Android 5.x custom rom paylaşmıştım. 5.0.2 sürümü gayet iyi iken 5.1.1 sürümü aylarca beta’dan çıkamadı ve hala aldığı güncellemeler ile düzelemedi gitti. 5.1.1 deneyimimden sonra stock rom Android 4.3’e geri döndüm ve aylarca rom’larla uğraşmayı bıraktım. Nihayetinde birkaç gün önce, Xda-developers’da dolanırken, yüklemeye değer bir rom olduğunu gördüm. Hemde bu seferki CM custom rom’u değil, başarılı bir S6 rom uyarlaması idi.

>> Samsung Galaxy S3 İçin Lineage OS 14.1

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2016

Uyarlama derken yabancıların tabiri ile Port rom’dan bahsediyorum. Port rom’lar başka bir telefonun orijinal sisteminin başka telefona uyarlaması oluyorlar, bu nedenle Cyanogenmod rom’ları gibi özellik kısıtlamalarıda fazla olmuyor. Örneğin bu yazımda paylaşacağım port rom’da Ultra güç tasarrufu, Tek elle kullanım, Screen mirroring, Smart view, Sidesync, Samsung Link gibi Samsung özellikleri aynen çalışıyorlar.

Port rom, başlıktanda anlayacağınız gibi Galaxy S6’dan uyarlanıyor. Uyarlamayı yapan kişi Mısır’da yaşıyor, Xda-developers kullanıcı adı da Romancy. Henüz ilk sürümü yayınlanan rom’da başarı %95. Yeni yayınlanacak sürümde ise bazı S6 özelliklerinin daha dahil edileceği söyleniyor.

S6 Port rom’da ne var, ne yok birazdan maddeler halinde paylaşıcam ve sonrasında yükleme adımlarını anlatıcam ama birkaç bilgi daha paylaşmak istiyorum. En azından ne yükleyeceğeniz konusunda daha fazla bilgi sahibi olursunuz.

Port rom’un sürümü 5.0.1. Uyarlamada Romancy’ye Arter97 dahil birçok geliştiricide destek vermiş. Bu sayede sanırım rom’da neredeyse sorun çok çok az. Şuan rom ile alakalı çoğu testi yaptım gayet memnun kaldım. (Pil ömrü aktif kullanımda 6 saati buldu diye üzülmüştüm fakat aktif kullanılmayınca pil 28 saat civarı idare etti.)

Yükleme sırasında (yanlışım yoksa) Aroma installer kullanılmış. Yani sanki Windows işletim sistemi yüklüyor gibi neyin yüklenip yüklenmeyeceğini siz belirliyor, kurulumu siz şekillendiriyorsunuz. Örneğin Note4, S5 yada S6 launcher mı olsun? S5 uygulamaları mı yoksa S6 uygulamaları mı olsun gibilerde..

Rom yüklerken efs yedeği, yani imei klasörünün yedeği otomatik alınabiliyor. Bu sayede, imei sorunu yaşarsanız (ki orijinal kayıtlı cihazlarda pek olmaz) elinizde imei yedeği de oluyor.

İmei demişken! Yazılım yüklemeden önce kesinlikle imei kontrolü yapmanızıda öneriyorum. Sahte imei’li telefon kullanıyorsanız yukarıda bahsi geçen sorunla karşılaşabilirsiniz.

– İmei Kayıt Durumu: Kesinlikle yükleme işleminden önce E-Turkiye sitesinden imei numaranızı sorgulatın (İmei görmek için *#06#). Eğer telefonunuz kaçak ve sahte imei yüklü ise (marka/model S3 yerine Nokia, Sony vb ise) rom yüklemesinden sonra şebeke sorunu yaşayabilirsiniz.

PORT ROM S6 M.D.4’DE NE VAR NE YOK?

Rom’u yüklediğinizde yeni bir Galaxy S6 almış gibi hissedebilirsiniz. Çünkü arayüz (yani Launcher) modern bir görünüme kavuşuyor. Birçok S5, S6 yazılımsal özelliği telefonumuza geliyor. Okuma modu, güç tasarrufu, ultra güç tasarrufu, kayan mesajlar, yan tuş paneli, araç kutusu, tema desteği, renkli ifadelerin olduğu Samsung klavyesi bunlardan bazıları.

Sistemin tepki hızı gayet iyi. Bir işlem yaparken kilitlendiğine henüz rastlamadım. Ancak bazı kıyıda köşede kalmış uygulama ve seçeneklerde sorun çıkabiliyor. (Örneğin Smart view uygulaması ile tv kontrol edebiliyoruz fakat görünüm moduna geçildiğinde uygulama kapanıyor.) Ayrıca S6’da fm radyo olmadığından port rom’da da fm radyo uygulaması yer almıyor. .

Video oynatmada soruna denk gelmedim. Oynadığım oyunlarda sorunla, kasma ile karşılaşmadım. Kurduğum çoğu uygulama sorunsuz çalıştı. Hatta stock 4.3 rom’unda kurulmayan Sidesync uygulamasını kurup bilgisayar üzerinden kullanabildim. Aynı şekilde Screen mirroring özelliğide düzgün bir şekilde çalıştı.(Birkaç ay sonra Screen mirroring bozuldu şuan için açılmıyor, tarama yapılmıyor. Araştırma yapabilirsem çözüm yolları önereceğim.) Kernel Boeffla olmasına rağmen şimdilik görüşmelerde ses sorunu yaşamadım ve ayrıca görüşme sırasında dahili kayıt özelliğide var. Gayette güzel çalışıyor.

Rom’un en sevdiğim, insanı kullanmaya teşvik eden yanları ise şunlar; Hızlı olması, modern görünüm, son sürüm Touchwiz’e sahip olması, tema desteği, renkli ifadelere sahip Samsung klavyesi, ultra güç tasarrufu modunun bulunması, tek elle kullanım için uygulamaları ufaltabiliyor olmamız, istersek modül yükleyebiliyor olmamız ve sağ üst bildirim saatine dokunarak ekranı kapatabiliyor olmamız..

Yeni Keşif: “Ayarlar > Çoklu Pencere > Çoklu pencere görünümünde aç” seçeneğini açık hale getirirseniz ön kamerayı kullanamazsınız ve kamerada resim çekerken sorun yaşayabilirsiniz. Ön kamera ile işiniz varsa bu seçeneğin kapalı olmasına dikkat edin.

Uyarı1: Görüntülü görüşme özelliği çalışmıyor. Var ama çalışmıyor. Viber, Skype kullanıyorsanız sorun yok.

Uyarı2: Yükleme sırasını tavsiye ettiğimden farklı yaparsanız alt fiziksel tuşlarda sorun yaşayabilirsiniz. Herhangi bir sorun yaşarsanız yüklemeyi baştan, farklı yol ile tekrarlayın.

Benim fark etmediğim uygulama bazlı sorunlar varsa yorum panelinden yazabilirsiniz yada ben fark edersem buradan güncelleme olarak paylaşırım. Ama şimdilik büyük bir soruna denk gelmedim.

NASIL YÜKLÜYORUZ?

1.) Önce imei kaydınızı buradan kontrol ediyorsunuz. Sonra bana “İmei numaram silindi, şebeke kayıp” demeyin.

2.) Aşağıdaki bağlantıdan 760 mb’lık S6 Port rom’unu indiriyor, sonra telefonun hafıza kartına yüklüyorsunuz.

>> S6 PORT ROM İNDİR

3.) Aşağıdaki bağlantıdan telefonu root ediyorsunuz.

>> Samsung Galaxy S3 GT-i9300 Nasıl Root Edilir?

4.) Aşağıdaki bağlantıdan telefonunuza Twrp kurtarma modunu yüklüyorsunuz.

>> Samsung Galaxy S3 GT-i9300’e Odin ile TWRP Yükleme

5.) Telefonu kurtarma modunda açıp wipe adımlarını uyguluyor, ardından rom dosyasını seçiyorsunuz.

Wipe > Advanced WipeDalvik cache, cache, system, data > Swipe

İnstall > /external_sd > S6 PORT STYLE V1.0.zip > Swipe

6.) Rom dosyası yüklenirken karşınıza Aroma installer gelecek. Benim tavsiyem aşağıdaki adımları izlemeniz ama isterseniz riske girip diğer seçeneklerle de yüklemeyi tamamlayabilirsiniz.

Next > “I Agree” (Tik Koy) > Next  > Next > Backup Efs > Next > İnstall With Full Wipe > NextSamsung Apps And Services > Next > M.D.4 Wall New Lollipop + New S6 > Next > Very Nice S5 Edit > NextNote4 Stock + Support Theme > Next > Samsung S5 Lollipop > Next > İnstall

1 – 2 dakika sonra..

> İnstall > Reboot Device > Finish

Cihaz yeniden başladığında Samsung logosunda takılı gibi 3-5 dakika duracak. Ardından dil seçimi, wifi, Google hesap kurulumu gibi ince ayarları yaparak telefonunuzu yeni rom’la kullanmaya başlayacaksınız. (Diğer custom rom’lardaki gibi Gapps paketi yüklememiz gerekmiyor.)

Kilit Ekranı İçin: Kilit ekranında bildirimler görünmüyor. Tüm bildirimler kilit ekranında çıksın istiyorsanız Google Play’de “Lock Screen Notification” araması yapabilirsiniz. Birçok ücretsiz uygulama arasından illaki seveceğiniz biri çıkacaktır.

Fiziksel Tuşlar Çalışmıyorsa!: Yükleme sırasını önerdiğim şekilde yapmamış, kafanıza göre değiştirmişsinizdir. Bu sebeple yükleme adımlarını baştan benim tarif ettiğim sırayla uygulayın.

Offline Fm Radyo İçin: Dahili Samsung fm radyo apk’sinin çalışanını bulamadım fakat isteyenler Spirit fm kurabilirler. Uygulamanın hem ücretsiz amatör sürümü, hemde ücretli profesyonel sürümü var. Ücretsiz için bu link, ücretli için bu link.

Sorularınız olursa yorum panelinden gönderebilirsiniz.

S6 PORT ROM’DAN RESİMLER

Samsung Galaxy S3 i9300 için S6 Port Rom (Android 5.0.1)

Samsung Galaxy S3 i9300 için S6 Port Rom (Android 5.0.1)

Samsung Galaxy S3 i9300 için S6 Port Rom (Android 5.0.1)

Daha fazla resim için bu bağlantıya bakabilirsiniz.

Faydalı Yorumlar; 

Volkan: Romu cwm’den yükledim sorunsuz bir şekilde.Şebeke problemi filan yaşamadım.Görsellik açısından on numara bir rom.Boeffla apk yükleyip işlemçi ayarını perfonmans yapınca fişek gibi bir rom oldu.Ses sorununu da şu şekilde çözdüm.Evet stok roma göre ses seviyesi düşük. Root expolorer aracılığı ile default_gain dosyasını değiştirdim ve ses sorunu çözüldü.Bangır bangır çalıyor.Başka hiçbir hata ile karşılaşmadım. Romu kullandıkça deneyimlerimi paylaşacağım.Teşekkürler.

amahone: Arkadaşlar bazı uygulamalar romun nereden yüklediği ile alakalı yada sürümüyle diye biliyorum yanlış bilmiyorsam. Bende bazı uygulamalarda sıkıntı çektim ama mesela snapchatte üç tane filtre vardı örneğin yada bazı uygulamalar telefonunuz ile uyumsuz diyordu. Bunu market helper uygulamasıyla telefonumu s5 ve türkiye olarak gösterip çözdüm. Sizde deneyebilirsiniz.

ertan benli: tebrikler. herşeyi çok güzel açıklamışsın. çoklu pencere özelliğinin multiwindow manager ile diğer uygulamaların eklenmesi çalışmıyordu 4.3te. ama bu romu yükleyince kendi kendine ekliyor indirilen uygulamayı çoklu pencere bölümüne süper. yani kendinden multiwindowmanager pro 10.1 yüklü. imei sorununu dediğiniz şekilde yapamadım. imeim yerinde olmasına rağmen ağda kayıtlı değil hatası aldım. onlarca denemem sonunda tek çözümüm şunları yükleyince şansa oldu. Daha önceden bunları biyerden indirmiştim hatırlamıyorum ama şansına bunlar halletti bende şaşırdım. ilk önce ( zuluman_Patched_BUUGMJ3_modem ) 4.77mb i yükledim. internetten google da isimini aratarak bulabilirsiniz. sonra ( zuluman_Patched_XXUFMJ9_kernel ) 5.92mb aynı şekilde internetten arayınca bulabilirsiniz linkini. şuan acayip oldu çok mutluyum sağolun. benimde çorbada bi katkım bulunsun dedim. yalnız şunu anlayamadım en başta volkan diye arkadaş Root expolorer aracılığı ile default_gain dosyasını değiştirdim ve ses sorunu çözüldü yazmış. bu dosyanın nesini değiştirmiş bunu açıklarsanız nasıl değişeceğini memnun olurum saygılar

S6 PORT’dan memnun kalmazsanız aşağıdaki ilk bağlantıdan stock Android 4.3 rom’una dönebilir, sonraki bağlantılardan Cyanogenmod custom rom’larını deneyebilirsiniz.

>> Samsung Galaxy S3 i9300’e Odin ile Orijinal Rom Yükleme
>> Samsung Galaxy S3 İçin CyanogenMod 12 (Android L 5.0.2)
>> Samsung Galaxy S3 İçin CyanogenMod 12.1 (Android L 5.1.1)