Samsung Smart View Alternatifi “SamyGo Remote”

Samsung Smart View Alternatifi "SamyGo Remote"

Samsung Smart tv’lerde mobil cihazlar üzerinden televizyonu kumanda etmenin yolu Smart View uygulamasından geçiyor. Fakat bildiğiniz üzere uygulama root’lu cihazlar, custom rom yüklenmiş cihazlar ve Samsung harici telefon ve tablet bilgisayarlarda çalışmıyor. Yani bu durumda telefon veya tablet bilgisayarımızdan televizyonumuzu kontrol edemiyoruz. İşte bu sorun için bağımsız bir geliştiricinin çalışan çözümü mevcut. Çalışan diyorum çünkü Google Play’deki çoğu tv kontrol uygulaması düzgün çalışmıyor.


Güncelleme: SamyGo Remote uygulaması sadece A, B, C, D, E ve F gibi 2015-2016 yılı öncesi Samsung Smart tv’leri destekliyordu ve bu sebeple geliştiriciler uygulamayı güncellemek yerine Google Play’den kaldırmayı tercih ettiler. Bu sebeple uygulamayı artık sadece APK olarak bulup yükleyebiliyoruz. Eğer uygulama size çok lazımsa aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz yada yazının devamındaki alternatiflere yönelebilirsiniz.

>> Alternatif: Mobil Cihazlar için Kumanda Uygulamaları

Uygulamamızın adı: İndir: SamyGo Remote

Yukarıda da belirttiğim gibi bağımsız bir geliştiricinin ürünü ve Samsung markalı, root’lu üç cihazda sorunsuz çalıştı. Uygulamayı kullanacak olanların şunlara dikkat etmesi gerekiyor;

1. Uygulama sadece Samsung smart tv’lerde çalışıyor ve desteklenen model serileri B-C-D-E-F. (H serisi ile deneme yapamadığım için sonucu bilmiyorum.)

2. Uygulama sadece wifi ağını kullanıyor. Yani kızılötesi donanım olan telefon veya tabletiniz varsa AnyMote uygulamasını deneyebilirsiniz.

3. Uygulamada üst tarafta geliştiricinin reklamı bulunuyor. Reklamsız sürüm ise yok. Kumandayı kullanırkende internete bağlı olmamız gerektiğinden reklamdan kurtulamıyoruz.

4. Uygulama sadece tv kontrolüne izin veriyor. Smart view’deki gibi ekrandaki yayınları telefondan veya tablet bilgisayardan izleyemiyoruz.

En önemli nokta ise Televizyonun ip numarası!

Uygulamayı açtığınızda mevcut wifi ağına bağlanıyor ve aktif Smart tv olup olmadığını kontrol ediyor. Bu sebeple telefon veya tablet bilgisayarınızda wifi internetin açık olması, televizyonunda aynı internet ağına bağlı olması şart. Uygulama televizyonu bulup otomatik bağlanmayı dener. Eğer kumanda tuşlarına basınca televizyon tepki vermiyorsa (veya kumanda görüntüsü üstüne Failed… yazan hata mesajı çıkıyorsa) ayarlarda sorun var.

Diyelim ki sorun var; Hemen uygulamada Settings bağlantısından ayarlara geçmelisiniz.

1. Ayarlarda Tv model seçimini kontrol edin. Ben F serisi tv için C-Series or D-Series seçeneğini kullanıyorum. Ama belki sizde B-Series seçilmelidir.

2. Host başlığında televizyonun ip adresi bulunmuş mu? Kontrol edin. Eğer ip adresi yazmıyorsa Find tv Automatically butonuna basarak tv’yi yakalamasını denetin. (Tabi televizyonun açık ve internet ağına bağlı olması şart)

Eğer tv yakalanırsa ip kısmında 192.16.8.1.156 benzeri bir rakam topluluğu görünür. Uygulama televizyonunuzu yakalayamazsa televizyon üzerinden ağ ayarlarına, oradan da tv’nin kullandığı ip’ye bakmalısınız. İp adresini bulduğunuzda da el ile Host altına yazmalısınız.

Hala sorun devam ediyorsa; uygulama telefon veya televizyonunuzu desteklemiyor, televizyonunuza bağlanamıyor yada televizyonunuz modem ile sorun yaşıyor olabilir.

SamyGo uygulaması için: 

https://mega.nz/#!nhRRxYxC!7IvQUG-vybXjjfIZc3wmU29_L_fZmfj-mJAOueBnDZM

AnyMote uygulaması için: 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.remotefairy4&hl=tr

Bir Başka Alternatif!

Yukarıdaki uygulamalara alternatif olarak Remote for Samsung uygulamasınıda deneyebilirsiniz. Televizyona otomatik bağlanamayabiliyor ancak ayarlardan smart tv’nizin ip numarasını girdiğinizde bağlantı kuruluyor ve rahatlıkla televizyonu kumanda edebiliyorsunuz.

>> Remote For Samsung için tıklayın.

Son Not: 

Uygulamayı Custom rom Android 5.0.2 yüklü Samsung Galaxy S3, 4.4.4 yüklü Galaxy S Plus ve Android 5.0.2 yüklü Galaxy Tab 2’de test ettim. Sorunsuz çalışıyor. Fakat bu her telefon ve custom rom’da çalışacağını göstermez. Denemelerinizde sorun yaşarsanız yada yaşamazsanız tv marka/model, telefon marka/modelinizi yorum olarak gönderin. Bu sayede diğer arkadaşlarımızda sonuçlar hakkında daha net bilgi edinebilsinler.

>> Eski Samsung Smart View Uygulamaları (APK & Setup)
>> Yeni Samsung Smart View Uygulaması Yayımlandı
>> Bilgisayarlar İçin Samsung Smart Tv Uygulaması “Smart View”