Steam Hesabına Para Yükleme ve Alışveriş Yöntemleri

Steam Hesabına Para Yükleme ve Alışveriş Yöntemleri

Dünyanın en uygun fiyatlı oyun platformu Steam ile ilk defa tanışmış bu yüzden oyun satın alırken sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. Örneğin kredi kartınız yoktur, kredi kartınız Steam’de, yurtdışı alışverişlerde kullanılmıyor olabilir, mobil ödeme için bakiyeniz yoktur yada Vodafone abonesi olduğunuzdan mobil ödemeden yararlanamıyor olabilirsiniz. Bu durumda alternatifleriniz neler? Hemen bakalım.

>> Steam Oyunlarını Başka Bir Dizine (Klasöre) Taşıma
>> Steam Platformunun Kaliteli, Ücretsiz Oyunları
>> Steam Kütüphanesindeki Oyunu Kalıcı Olarak Silmek
>> Steam Hesabına Telefon Ekleme ve Kaldırma
>> Steam’de Envanter, Koleksiyon Kartı, Rozet ve Pazar İlişkisi
>> Steam Oyun İndirimlerini Takip Edebileceğiniz Siteler

1- Steam üzerinden kredi kartı, ön ödemeli banka kartı ve Boacompra ile ödeme:

Yurtdışı alışverişe açık bir kredi kartınız, bankamatik kartınız veya bankanızın online işlemlerinden oluşturabildiğiniz sanal kartınız varsa Steam alışverişleri ve Steam hesabına para yüklemek için bu seçenekleri kullanabilirsiniz. Ödeme işlemleri güvenilir ödeme sistemi Boacompra üzerinden yapıldığından artık birçok banka kartı ile sorunsuz işlem yapılabiliyor.

Ödeme sırasında kredi kartı seçeneklerinden size uyanı yada bankanızın adını gördüğünüz Boacompra seçeneğini seçmeniz yeterli. Kart bilgilerini girdikten sonra alışverişi tamamlayabilirsiniz.

2-  Steam üzerinden PTT ile ödeme: 

Kredi kartınızı Steam üzerinde kullanamıyorsanız Boacompra ile PTT seçeneğinden yararlanabilirsiniz. İşlemi Steam üzerinden Boacompra’ya geçerek tamamlar ve işlem sonunda karşınıza gelen bilgileri kullanarak PTT online şubesinde açtırdığınız hesabınız veya en yakın PTT şubesinden ödeme işleminizi gerçekleştirirsiniz. Bu işlem genelde 72 saat ve üzeri sürebiliyor. Yani ödemeyi ne kadar çabuk yaparsanız oyununuza o kadar çabuk kavuşursunuz. Eğer ödemeyi yapmazsanız işlemi işlem geçmişinden iptal edebilirsiniz veya ödeme işlemi çok gecikirse Boacompra tarafından iptal edilebilir.

Bu adımı uygularken karşınıza çıkan ekrandaki bilgilere çok dikkat etmelisiniz.

Steam Hesabına Para Yükleme ve Alışveriş Yöntemleri

Eğer PTT’den ödemeyi yaparken açıklama kısmına referans kodunuzu yazdırmazsanız oyuna ulaşmak için Boacompra ile iletişime geçmeniz gerekebilir. Bu işlemde epey zahmetli ve sıkıntılı olabilir.

Ayrıca PTT online şubeyi kullanmak için bir seferliğine PTT’ye gidip online şube kullanımı için hesap açtırmanız ve size verecekleri bilgiler ile online şubeye giriş yapmanız gerekecektir. Bu sebeple PTT seçeneğinin çok fazla ilgi görmeyeceğini tahmin etmek zor değil.

(Yukarıda paylaştığım resim örnek amaçlı ve geçersiz bir satın almaya aittir. Sakın aynı referans kodunu kullanıp geçersiz bir ödemeyi gerçekleştirmeyin. Her satın alma için özel referans kodu Steam > Boacompra üzerinde karşınıza çıkacak.)

3- Steam üzerinden Mobil Ödeme:

Turkcell ve Türk Telekom aboneleri mobil ödeme hizmeti ile Steam üzerinden ödeme yapabilir, oyun veya bakiye satın alabilirler. Tabi bunun için gsm hattınız mobil ödemelere açık olmalı ve günlük mobil ödeme limitlerinin üzerinden harcama yapmamalısınız.

Vodafone aboneleri ise Steam üzerinden mobil ödeme seçeneği kapalı olduğundan Playstore.com‘dan Vodafone hatları ile Steam cüzdan kodu satın alıp, bu kodu Steam hesaplarında aktif edebilirler.

Güncelleme: Vodafone aboneleri de Boacompra üzerinden mobil ödeme yapabilirler. Deneme yaptığım tarihlerde (Ekim 2017) sistem Vodafone içinde sorunsuz çalışıyordu.

Mobil ödemelerde önce Boacompra’ya yönlendirilir, telefon numarasını girersiniz, sonrasında size gelen sms’i onaylayarak ödemeyi gerçekleştirip oyun veya bakiyenize kavuşursunuz. Ön ödemeli hatlarda bakiyeniz yeterli değilse ödeme gerçekleşmez ancak faturalı hatlarda oyun veya Steam bakiyesinin ücreti faturanıza yansıtılır.

Steam üzerinden mobil ödeme ile satın almalarda doğrudan karşınıza çıkan ücreti ödersiniz ancak PlayStore’dan Steam cüzdan kodu satın alırken 5 TL için 6 TL, 10 TL için 12 TL, 25 TL için 30 TL, 50 TL için 60 TL, 100 TL için 120 TL ödersiniz.

4- Başka hizmetler üzerinden Steam key satın alma:

Kredi kartınız doğrudan Steam ve Boacompra üzerinde işe yaramadıysa banka kartınızın, banka havalesinin veya mobil ödemenin geçtiği Steam key satışı yapan oyun satış platformlarından oyun key satın alabilir ve bu oyun anahtarını Steam uygulamasından hesabınızda etkinleştirebilirsiniz.

Örneğin; Playstore.com, Voidu.com, G2A.com ve Kinguin.net üzerinden ödeme seçeneklerini kullanarak istediğiniz oyunun Global Steam keyini satın alır, Steam uygulamasında aktif edersiniz. Ancak key alırken bölge seçeneğinde Global yazıyor olmasına dikkat etmelisiniz. Rusya, Asia, EU gibi seçenekler varsa satın aldığınız keyi Türkiye üzerinde kayıtlı Steam hesabında aktif edemezsiniz.

Playstore’da Türk telekom faturası ile, G2a’da Webmoney ile ödeme seçeneği kullanılabildiğinden, kredi kartı olmadan da alışveriş yapmış olursunuz.

5- Başka hizmetler üzerinden Steam bakiyesi satın alma:

Bir önceki seçenekte anlattığım gibi başka platformlar üzerinden geçerli kartınız veya ödeme seçenekleri ile oyun key alabileceğiniz gibi, aynı şekilde Steam bakiyeside satın alabilirsiniz. Örneğin G2a.com‘dan veya Türk Telekom’un oyun satış platformu PlayStore‘dan uygun fiyatlarla 10-20-30-50 TL (5-10-20 Dolar/Euro) Steam cüzdan kodu alarak, bu kodu Steam hesabınıza tanımlayıp bakiye yüklemesi gerçekleştirebilir ve istediğiniz oyunu bu bakiye ile alabilirsiniz. Ayrıca bakiyeniz ile Steamdeki arkadaşlarınıza da hediye oyun satın alabilirsiniz.

G2a’dan Steam wallet kodu alırken yine bölge seçeneğinin Global olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun haricinde TL, Dolar yada Euro gift card almanız önemli değil. Wallet kodu Steam hesabınıza girdiğinizde otomatik olarak TL kur dönüşümü Steam üzerinden yapılacak.

6- Başka hizmetler üzerinden Mobil Ödeme:

4 numaralı seçenekte belirttiğim gibi mobil ödemeyi Steam üzerinde kullanamadıysanız alternatif alışveriş sitelerinden, (örneğin Playstore üzerinden) mobil ödeme ile Steam cüzdan kodu, Steam oyun anahtarı satın alarak bu kodu veya anahtarı Steam hesabınıza ekleyebilirsiniz. Bu işlemi sadece Playstore değil, mobil ödeme geçen ve Steam cüzdan kodu, Steam oyun anahtarı satan güvenilir alışveriş sitelerinin hepsinde uygulayabilirsiniz.

7- Steam üzerinden Mangır Kart ile Ödeme: Artık YOK!

Aranızda pek fazla duyan olduğunu sanmam. Steam’e yeni eklenmiş bir seçenek ve güvenilir olduğu söyleniyor. Türkiye’deki birçok bayisinden yada online ödeme yöntemleri ile mangır kart alıyor, kart bakiyenizi Steam üzerinden aktif ediyorsunuz.
Eğer internet üzerinden Mangır Kart satın almak isterseniz gamesatis.com veya onlineoyun.com.tr üzerinden kredi kartı veya mobil ödeme ile Mangır Kart bakiyesi satın alabilirsiniz.

8- Bitcoin ile alışveriş: Artık YOK!

2009 yılında hayatımıza giren Bitcoin birçok ülkede ciddi olarak yatırım ve harcama amaçlı kullanıyor fakat Türkiye’de fazla bilinmiyor. Ancak Bitcoin hakkında bilginiz varsa ve aktif Bitcoin kullanıcıysanız doğrudan Steam üzerinden veya G2a.com gibi oyun platformlarından Bitcoin ile alışveriş yapabilirsiniz.

9- Paypal ile alışveriş: Artık YOK!

Bildiğiniz üzere Paypal kısa süre önce Türkiye’den çekildi. Ancak 2018 senesi içinde Paypal’ın geri dönme ihtimali var. Eğer bu gerçekleşirse veya yurt dışında aktif bir Paypal hesabı bulabilirseniz G2a.com gibi oyun ve cüzdan kodu satışı yapan sitelerden Paypal ile alışveriş yapabilirsiniz.

10- Webmoney ile alışveriş: Artık YOK!

Bitcoin ve Paypal’ın sağlam rakiplerinden biri olan Rus merkezli Webmoney, 1-2 sene öncesinde Steam üzerinden desteklenirken şimdi artık desteklenmiyor. Fakat G2a.com gibi platformlarda geçerliliği olduğundan Webmoney bakiyeniz ile yine Steam alışverişi yapma imkanınız var.

Unuttuğum ödeme yöntemleri varsa veya sonradan yeni yöntemler eklenirse paylaşım amaçlı yorum panelinden yazabilirsiniz.