Yazıya Yorum Gönder!

Steam Kütüphanesindeki Oyunu Kalıcı Olarak Silmek

Bu yazıyı okuyanların çoğu Steam‘in ne olduğunu biliyorlardır. Bu sebeple Steam’den bahsetmeden konumuza geçmek istiyorum. Yakın zamanda Steam tarafından oyunlarımızı kalıcı olarak silme imkanı tanındı. Yani kütüphanede görmek istemediğimiz oyunları kalıcı olarak silebiliyoruz. Fakat sonrasında ne para ödemesi alıyor, ne de oyunu geri iade alamıyoruz. Yani bir oyunu kalıcı olarak silmeden önce iyi düşünmemiz gerekiyor.

>> Steam Oyunlarını Başka Bir Dizine (Klasöre) Taşıma
>> Steam Hesabına Para Yükleme ve Alışveriş Yöntemleri
>> Steam Platformunun Kaliteli, Ücretsiz Oyunları
>> Steam Hesabına Telefon Ekleme ve Kaldırma
>> Steam’de Envanter, Koleksiyon Kartı, Rozet ve Pazar İlişkisi
>> Steam Oyun İndirimlerini Takip Edebileceğiniz Siteler

Peki koleksiyonumuzda görmek istemediğimiz oyunu nasıl siliyoruz? 

Öncelikle şunu belirtmek isterim, bence bir oyunu sevmiyorsak kütüphaneden silmek biraz mantıksız. Eğer o kadar sinir oluyorsanız kütüphane altında farklı bir klasör açarak oyunu buraya ekleyebilirsiniz. Bu durumda sevmediğiniz oyunlar sevdiklerinizden ayrılmış olur ve onları kapalı bir “oynamadıklarım” yada “sevmediklerim” klasöründe gizlemiş olursunuz.

Ama siz hala inatla ben oyunu silmek istiyorum diyorsanız, buyrun..

1) Steam yazılımı açıkken (tabi çevrimiçi oturum açılmış iken), sileceğimiz oyunun adına bakıyoruz.

2) Steam uygulamasında sağ üstten nickimizin olduğu bağlantıya, oradan “Hesap Detayları“na tıklıyoruz.

https://store.steampowered.com/account/

3) Açılan ekranda “Mağaza ve Satın Alım Geçmişi” başlığı altından “Satın alma geçmişini görüntüle” bağlantısına tıklıyoruz.

https://store.steampowered.com/account/history/

Steam Kütüphanesindeki Oyunu Kalıcı Olarak Silmek

4) Karşımıza satın alma geçmişi gelecek, burada silmek istediğimiz oyunu arayacağız. Bulduğumuzda ise oyunun adına tıklayacağız, karşımıza oyuna ait satın alma bilgileri gelecek. Hemen alt kısımda da “Bu oyunu hesabımdan kalıcı olarak kaldırmak istiyorum” seçeneğini göreceksiniz.

Steam Kütüphanesindeki Oyunu Kalıcı Olarak Silmek

Aradığınız oyun burada yok mu? 

Muhtemelen oyunu Steam üzerinden değil de, G2A, İndieGala, HumbleBundle gibi oyun sitelerinden key olarak satın almış olabilirsiniz. Şimdilik sadece Steam üzerinden satın aldığımız oyunları silebiliyoruz, key oyunları silemiyoruz. (Belki ilerleyen zamanda bunun için farklı bir güncelleme gelebilir.)

Ve eğer silmek istediğiniz oyun, Steam üzerinden bedava kaptığınız bir oyun ise; bu seferde “Lisans ve ürün anahtarı aktivasyonlarını görüntüle” sayfasına bakmanız gerekiyor. Ücretsiz oyunları o sayfadan Kaldır butonu yardımı ile hesabınızdan kaldırabilirsiniz.

5) Aradığınız oyunu bulduysanız ve “Bu oyunu hesabımdan kalıcı olarak kaldırmak istiyorum” seçeneğine tıkladıysanız, karşınıza uyarı ekranı gelecek. Onay veriyorsak “Tamam, listelenen oyunları hesabımdan kalıcı olarak kaldır” seçeneğine, eğer vazgeçtiysek “Hayır, fikrimi değiştirdim” seçeneğine tıklayacağız.

Steam Kütüphanesindeki Oyunu Kalıcı Olarak Silmek

6) Onay verdiysek oyun Steam kütüphanemizden silinecek ve tabi bilgisayarımızda kuruluysa da kaldırmamız gerekecek.

Steam Kütüphanesindeki Oyunu Kalıcı Olarak Silmek

Çünkü oyunu kütüphaneden sildiğimizde bilgisayarımızdaki kurulum dosyaları etkilenmeyecek. (Silinen oyunun koleksiyon kartlarını düşürmediyseniz önce kartları satıp sonra silmenizi öneririm. Ayrıca oyunu sonradan tekrar parasını ödeyerek satın alabilirsiniz.)

Konuyla alakalı yeni bir güncelleme veya değişiklik olursa yazıda düzeltme, ekleme yapacağım. Sorularınız olursa yada konuyla alakalı bir yanlış, eksiğim varsa yorum panelinden yazabilirsiniz.

Yazıyı beğendiyseniz Facebook ve Twitter üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare


Bu yazı 8 Aralık 2015 tarihinde yayımlanmıştır.


  Enzi 24 Haziran 2018, 16:23

  @Eztriple , hocam ne yaptınız son durum nedir? Bende sizinle aynı düşüncedeyim. Starter ı kaldırıp gold almak istiyorum. Çözümünüzü paylaşır mısınız?

  mark 06 Eylül 2018, 21:38

  vac ban yedim oyunu steam dan tam olarak kaldırıp yenıden satın almak istiyorum yeni aldigim oyun vac banlı olurmu diye endişeleniyorum bilgi verirsen sevinirim admin bey

  Lordiz 07 Eylül 2018, 00:11

  @mark; Merhaba. Daha öncede çok soran oldu. Yasaklama oyun üstünde değil hesabınız üzerinde geçerli olduğundan oyunu kaldırıp yeniden satın almanız yasaklamanızı kaldırmıyor. Yeni bir hesap açmalısınız ve oyunu oradan satın almalısınız.

  gushing 09 Eylül 2018, 23:51

  mesela ben oyunu kaldırdırdıktan sonra tekrar oyunu destek’ten isteyip geri alabiliyormuyum ?

  Lordiz 10 Eylül 2018, 19:46

  @gushing; Alamazsınız.

  mutra 13 Ocak 2019, 12:35

  steamda paralı olan bi oyunu bi kampanya ile beleşe aldıysak onu nasıl silebiliriz

  Lordiz 13 Ocak 2019, 20:32

  @mutra; 3 numarada paylaştığım resime bakın, orada “Lisans ve ürün anahtarı aktivasyonlarını görüntüle” seçeneği var. Hesabınızdan o seçeneğe tıkladığınızda ücretsiz alınan oyunlar listelenir. Kaldır seçeneği varsa hesaptan kaldırabilirsiniz. Seçenek yoksa kaldıramazsınız.

  kingkral 29 Ocak 2019, 13:34

  admin cs go sıfırlamak istiyorum silip alsam rank sistemi ve galibiyet sıfırlanır mı?

  Lordiz 29 Ocak 2019, 16:52

  @kingkral; Merhaba. Benim bildiğim oyunu silip tekrar satın alırsanız Steam adınız altındaki kayıtlar aynen devam ediyor. Yeni başlangıç için yeni bir Steam hesabı açmanız lazım.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019