Sweech ile Akıllı Telefonundan Kablosuz ve Sınırsız Dosya Paylaşma

Sweech ile Akıllı Telefonundan Kablosuz ve Sınırsız Dosya Paylaşma

Birkaç sene önce Es File Manager için benzer bir yazı yayınlamış ve o yazımda da telefonumuzu nasıl bir ftp sunucusu gibi kullanırız, sizlerle paylaşmıştım. Bu yazımda ise Sweech isimli bir uygulama ile karşınızdayım. Bu uygulamanın en önemli özellikleri ise ftp yazılımı kullanmaya gerek duymamamız, telefonumuza aynı ağdan sınırsız cihaz ile bağlanabiliyor olmamız, bağlantıyı şifreleyebiliyor olmamız ve telefonumuzun dahili yada harici hafızasındaki tüm dosyalara erişip, onları online kullanabiliyor olmamız. 

Mesela;

  • Telefonunuzdaki resimleri indirmeden görüntüleyebiliyorsunuz,
  • Telefonunuzdaki müzikleri tarayıcı üzerinden, indirmeden dinleyebiliyorsunuz,
  • Telefonunuzdaki videoları indirmeden izleyebiliyorsunuz,
  • Telefonunuzdaki pdf gibi belgeleri indirmeden görüntüleyebiliyorsunuz.

Ayrıca telefonunuzda yüklü çoğu uygulamanın apk dosyasını direk görüp cihazınıza indirebiliyor ve tarayıcı üstünden bağlandığınız o cihazdaki çoğu dosyayı silebiliyorsunuz! Aynı şekilde resimleri, müzikleri, videoları, belgeleri doğrudan cihazınıza indirebiliyorsunuz. Ve dosya boyut sınırlaması yok!

Güncelleme: Apple cihazlarda müzikleri dinleyemiyorsunuz ne yazık ki. Ayrıca Android cihazlarda da müzikleri dinleyebilmek için tarayıcınız Chrome olmalı. Samsung browser’ın bazı sürümleri müzikleri oynatamıyor. Apple cihazlarda ise Chrome yükleseniz de müzikleri dinleyemiyor, indiremiyorsunuz.

Uygulamada reklamda yok! (Yani şimdilik yok.)

Arayüzü basit ve kaliteli!

Eğer telefona bağlantıları sınırlamak, dosyalarınızı korumaya almak istiyorsanız https bağlantı korumasını aktif edebiliyor, bağlantılar için kullanıcı adı ve özel şifre belirleyebiliyor, o an bağlanan cihazları filtreleyebiliyor, engelleyebiliyorsunuz. Yani tüm kontrol sizde!

Fakat uygulamanın bazı özelliklerini kullanmak için bir seferlik 7.5 TL gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor. Ücret ödeyerek upgrade yapmadan kullanamayacağınız özellikler şunlar;

  • Bağlantıyı https şifreleme ile korumaya alan özellik,
  • Cihazınıza bağlanacak cihazları filtrelemeye yarayan özellik,
  • Cihazınızı kullanıcı adı ve şifre ile korumaya almayı sağlayan özellikler,
  • Aktif wifi ağı olduğunda Sweech’in otomatik başlamasını sağlayan özellik.

Ama mecbur değilsiniz. Sweech’i indirin, deneyin, beğenirseniz, daha fazla özellik isterseniz sürümünüzü yükseltin. Ben öyle kullanıyorum ve muhtemelen en çok kullandığım mobil uygulamalardan birisi olacak.

>> Google Play’de SWEECH

Sweech ile Akıllı Telefonundan Kablosuz ve Sınırsız Dosya Paylaşma

Uygulama şimdilik Apple Store’da bulunmuyor. Fakat Android, Windows, Mac os, İos, Pardus, Ubuntu, Prime os gibi sistemlerden size verilen bağlantı adresini tarayıcıya yazdığınızda Android sistemli o telefona rahatlıkla bağlanabiliyorsunuz.

Apple cihazınız için benzer bir işlev arıyorsanız daha önce yayınladığım diğer yazılarıma aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

>> İphone, İpad ve İpod ile Wifi Üzerinden Dosya Gönderme
>> İtunes Kullanmadan İphone, İpad ve İpod’a Dosya Gönderme
>> İtunes Kullanmadan İphone, İpad ve İpod’a Mp3 Yükleme

Notlar:
– Upgrade sonrası ek özellikleri aktif edebilmek için uygulamayı kapatıp yeniden başlatmanız gerekiyor.
– https özelliğini aktif ettiğinizde ssl sertifikası olmadığı için tarayıcılar uyarı veriyor. Fakat bağlantıyı dahili ağda kullandığımızdan sertifikaya gerek yok.
– Uygulamanın kablosuz bağlantı özelliği sadece dahili ağda çalışıyor. Yani bir bağlantı oluşturup uzaktaki arkadaşıma vereyim, telefonuma bağlansın derseniz o iş olmaz. Onun için Teamviewer gibi uygulamalar kullanmanız gerekiyor.

Konuyla alakalı sorularınız olursa yorum formundan yazabilirsiniz.