Android Telefon ve Tabletler için Half Life (Hikaye Modu) Xash3D

android port halflife zpsg4btbthn Android Telefon ve Tabletler için Half Life (Hikaye Modu) Xash3D

O kadar çok Half Life yazısı yayınladım ki artık eski Half Life fanlardan biri olduğunu söylememe gerek yok. Uzun zamandır aklımda olan bir yazıydı port Half Life oyunu, fakat hiçbir şeyi denemeden paylaşmadığımdan aylardır yazma fırsatım olmadı. Nihayetinde geçtiğimiz günlerde vaktimi ayırıp kontrolünü yaptım. Oyun gayet güzel portlanmış ve neredeyse hiçbir sorun yaşamadan, zorlanmadan bilgisayardaki Half Life keyfini Android telefon ve tablet bilgisayarlarımızda alabiliyoruz.

Port işini yapanlar Rus. Half Life yanında Blue Shift ve Counter Strike 1.6 portu da yapmışlar ama ben sadece Half Life’ı deneme fırsatı buldum. Bu sebeple de yazımda sadece Half Life’ı bulabilir, Counter için Xash3D github sayfasına bakmalısınız.

Android’de Half Life Keyfi İçin; 

Aşağıdaki bağlantıdan apk ve sd klasörünün olduğu paketi indiriyorsunuz. Sd dosyalarının olduğu Xash3D klasörünü dahili hafızada ana dizine veya hafıza kartında ana dizine atıyor, apk uygulamasını da kuruyorsunuz. Ardından oyunu başlatabilirsiniz.

>> Android için Half Life İndir

>> Alternatif İndirme için..

Eğer Android cihazınızın grafik işlemcisi ile sorun çıkmazsa oyun açılacak ve karşınıza ilk olarak Xash3D arayüzü gelecek. Bu ekranda hiçbirşeyi ellemeden sağ alttaki Launch Xash3D! butonuna dokunacaksınız.

android port Android Telefon ve Tabletler için Half Life (Hikaye Modu) Xash3D

Ardından bilindik Half Life oyun arayüzü karşınıza gelecek. Önceden efsane oyunu oynamış olanlar bilirler, hikaye modunda ilk giriş 15 dakika intro olarak geçiyor. Bu sebeple Load Game‘de intro’nun geçilmiş kaydı yer alıyor ve doğrudan görevlere geçebiliyoruz.

Load Game’e dokunun, ardından mevcut kayıtlardan birine dokunarak oyuna başlayın.

2 Saatlik Oyun Tecrübem

Port Half Life’ı hem test etme açısından, hemde merakımdan yaklaşık 2 saat civarında oynadım. Samsung Galaxy Tab2 gibi 1 gb ram’e sahip eski bir tablet bilgisayarda hiç kasılma, donma, oyundan atma sorunu yaşamadım. Boşluklardan atlama, eğilim havalandırmaya girme gibi aksiyonlarda sanal tuşlarla çok zorlandığımı da söyleyemem. Ancak birkaç detaya dikkat etmek gerekiyor.

1) Oyunda zor bölümleri geçtiğinizde yada zor bölüme yaklaştığınızda olduğunuz yeri kayıt etmeniz gerek. Kayıt işlemini sağ üstteki disket simgesi ile yapabilirsiniz ancak sağ üstte iki tane simge göreceksiniz. Soldaki oyunu son kayıttan tekrar başlatır, sağdaki ise bulunduğunuz yerde hızlı kayıt oluşturur. Yani tuşları karıştırmamanız önemli.

2) Ateş etme tuşu ve sağa/sola bakma tuşu sağ tarafta yer alıyor. Bu sebeple oynamakta zorluk çekebilirsiniz. Eğer sağa/sola dönerken bi yandan da ateş etmekte zorluk çekerseniz ekranın tam üstündeki dişli simgesine dokunarak sonrasında tuşların konumlarını rahat edeceğiniz şekilde yeniden düzenlemenizi öneririm.

3) Oyun içinde hızlıca silah değiştirmek için sol taraftaki aşağı yukarı okları kullanabilirsiniz yada ekranın tam altındaki yukarı ok işaretine basarak da ekranda çıkacak rakamlardan silah seçimi yapabilirsiniz. Rakamlara bastıktan sonra o silaha geçmek için ateş tuşuna basmanız yeterli.

4) Oyunda multiplayer lan game başlatabilirsiniz fakat bot özelliği olmadığından muhtemelen internet üzerinden rakiplerle oynayabilirsiniz yada bilmediğim ağ içi yöntem varsa başka bir arkadaşınızla da oynayabilirsiniz. Fakat denemesini yapmadım.

Oyunla alakalı sorularınız olursa yorum olarak yazabilirsiniz.

>> Half life ve Counter Botlu Tek Link Full
>> Half Life ve Opposing Force Steam Sürümü İçin Offline Bot
>> Lambda Wars RTS Nedir? Nasıl Oynanır?
>> CS: GO Alternatifi İNSURGENCY Nasıldır? Nasıl Oynanır?
>> Efsane Oyunlar Half Life 2 ve Portal Google Play’de!
>> Beklenen Haber: Half Life ve Portal Filmleri Çekilecek!
>> Android Telefon ve Tabletler için Botlu Half Life + CS 1.6