Android Telefon ve Tabletler için Botlu Half Life + CS 1.6

Android Telefon ve Tabletler için Botlu Half Life + CS 1.6

Daha önce şu yazımda Half Life’ın hikaye modunun Android uyarlamasını paylaşmıştım. Mobil cihazlar için yapılabilecek en iyi uyarlamalardan birisiydi. Zaman bulduğumda da Counter Strike ve botlu Half Life içinde araştırma yapmaya karar vermiş, ama bir türlü fırsat bulamamıştım. Nihayetinde araştırmalarımı yaptım ve botlu Cs 1.6 + botlu Half Life multiplayer ile karşınıza çıkmış bulunuyorum.

Güncelleme 2018: 2016 yılında hazırladığım anlatım karışık gelebilir ve bot paketi kurulumu da zorlayabilir. Bu sebeple yazımda güncelleme yapıyorum. İsteyen bu mesaj altındaki güncel yöntemi kullansın, isteyen yazımın devamındaki eski yöntemi izlesin.

Önce aşağıdaki uygulamayı indirin, sonrasında bot uygulamasını indirin. Son olarak Xash3D uygulamasında anlatıldığı gibi Valve klasörünü cihazınıza kopyalayıp son olarak uygulamadan klasörün konumunu seçin. Ben doğrudan yasal Steam Half Life Valve klasörü ile uyguladım sorun yaşamadım.

>> Half Life Xash3D Uygulaması
>> CS1.6 Xash 3D Uygulaması
>> Bot Uygulaması

Yasal Half Life ve CS1.6 dosyalarını Steam üzerinden oyunu satın alarak temin edebilirsiniz. Yazımın devamındaki dosya Steam sürümü olmayan dosyalara aittir ve bu mesaj içinde paylaştığım bot uygulaması ile uyumsuz olabilir.

ESKİ YÖNTEM >>>

Öncelikle uyarımı yapayım! Bu paket tek parça 700 küsür mb boyutlu fakat zip’li hali 360 mb. Paket içerisinde hem botlu CS 1.6, hemde HL bulunuyor. Fakat Half Life’da Jumbot paketinden ötürü hikaye modu oynayamıyorsunuz. Single player hikaye modu için yazımın başında verdiğim bağlantıya bakmanız gerek. Ayrıca oyun menüleri Türkçe değil, eski tablet ve telefonlarda da fazla bot ile oyuna girerseniz kasma, oyundan atmalar olabiliyor.

Android’de Botlu CS 1.6 ve Half Life keyfi için;

Aşağıdaki bağlantıdan uygulama apk’lerinin ve oyun dosyalarının olduğu paketi indiriyorsunuz. Xash klasörünü dahili hafızada ana dizine veya hafıza kartında ana dizine atıyor, apk uygulamalarını da kuruyorsunuz. Ardından oynamaya başlayabilirsiniz.

>> CS & HL Paketi İndir

Paketin içerisinde oku.txt belgesine bakarsanız nasıl oyuna gireceğinizi anlattım ama buradan da özet geçersek;

Counter oynamak için; CS16Client uygulamasını çalıştırıp bot seçeneklerinden birini seçip oyuna dalın. ZBot da konsoldan bot_add_ct, bot_add_t komutlarını tek tek yazmanız gerekir. Yapb bot’da pwf yani waypointler varsa botlar otomatik gelir. Birşey yazmazsınız. (YapbBot waypointler şuraya atılıyor; \xash\cstrike\addons\yapb\data)

Ayrıca oyun ekranında izlenecek yol; Multiplayer > Lan Game > Create Game > harita ismi seçip OK. Konsoldan komut yazacak olursanız telefon veya tabletin geri tuşunu kullanacaksınız.

Half Life oynamak için; Half Life’ı botlarla multiplayer oynamak için önce XashDS uygulamasında ufak bir ayar çekmeniz gerekiyor. Uygulamayı açıyorsunuz ve command line satırındaki -dev 5… şeklindeki bölüme şunu yazıyorsunuz;

-dll dlls/jumbot.dll +map crossfire

Bunu yazıp ardından Launch butonuna bastığınızda XashDS uygulaması ile Crossfire haritası için server oluşturmuş olacaksınız.

Android Telefon ve Tabletler için Botlu Half Life + CS 1.6

Ekranda akan komutlar durduğunda uygulamayı çalışır halde bırakıp, Xash3D uygulamasını açacaksınız. (Home tuşuna basarak ana ekrana dönerseniz uygulama arkada çalışmaya devam eder.)

Xash3D uygulamasında; (Xash3D’yi başlat butonuna bastıktan sonra) Half Life ekranı sizi karşılayacak. Önce Multiplayer, sonra Lan Game ve ardından JOIN GAME butonuna basacaksınız. Eğer Join Game pasif ise, basılmıyorsa XashDS ile server oluşturma adımında sorun var. Bu şekilde botlarla oynayamazsınız. Ama Join Game aktif ise artık botlarla oynamaya başlayabilirsiniz.

NOTLAR:

1- Half Life’a her girişinizde önce XashDS uygulaması ile server oluşturacaksınız. Crossfire yerine başka haritada oynayacaksanız, yukarıdaki komuttaki crossfire yerine istediğiniz haritanın adını yazacaksınız.

2- Sanal tuşların kullanımı zor gelirse ekranın üstünde tam ortadaki dişli butonu ile tuşların yerleşimini değiştirin. Çok fark edecektir.

3- Half Life bot zorluğunu yada sayısını değiştirecekseniz; Valve klasöründeki Jumbot.cfg dosyasını açıp bot_num ve bot_skill komutlarında değişiklik yapacaksınız.

bot_num 2 > siz dahil 3 botla oynayacaksınız demek. bot_skill 4 > botlar son derece zorlular.

4- Half Life’dan çıktıktan sonra XashDS uygulamasına girip onuda kapatın. Yoksa server uygulaması arkada hep çalışacaktır. Bu durumda cihazınız ısınabilir, pili çabuk bitebilir. Ve tabiki XashDS kullanırken cihazınızda internet olması gerek.

5- Counter veya Half Life’a yeni haritalar yükleyebilirsiniz. Bildiğimiz bsp dosyaları indireceksiniz ama bunun yanında botlar için waypointleri de indirmeyi unutmayın.

6- Uygulamalar bazen güncelleniyor hatalar vs gideriliyor. Bu sebeple aşağıdaki bağlantılardan güncel sürümleri kontrol etmelisiniz.

Yukarıdaki paketi indirmek yerine tüm dosyaları tek tek toplamak isteyenler!

Olur da benim paylaştığım tek link paketi kullanmak yerine kendiniz herşeyi toparlamak istersiniz. Bu durumda aşağıdaki tüm bağlantıları ziyaret etmeli, dosyaları indirmeli ve sonra birleştirmeleri tamamlamalısınız.

CS 1.6 Apk dosyasını buradan veya buradan indirin.

Half Life Apk dosyasını buradan veya buradan yada buradan indirin.

Dedicated signed Apk dosyasını buradan indirin.

Half Life botu için Jumbot paketini buradan indirin.

Xash klasörünün içeriği olan CS 1.6 ve HL oyun dosyalarını da buradan ve buradan indirin.

Gördüğünüz gibi bu iş biraz zahmetli ve bilgisayarda çalışmanızı gerektiriyor. Herşeyi bilgisayarınıza indirin, ek haritalarıda waypointleri ile indirdikten sonra; cs, hl ve jumbot dosyalarını xash klasörüne atıp bu klasörü cihazınızın ana dizinine atın. Sonrasında uygulamaları kurup oynamaya başlayın.

Şuan işleyişe bende tam alışamadım ama olurda yenilikler, kolaylıklar ve eklemeler keşfedebilirsem yazı içerisinden güncellemesini yapacağım. Ayrıca bulduğunuz hatalar, çözümler yada bilmediğim detaylar varsa yorum formundan yazabilirsiniz.

>> Android ve Apple Ios için Counter Strike Benzeri Oyunlar
>> Botlarla Oynanabilen Mobil Savaş – Aksiyon Oyunları