İnternetten Alışveriş Yapmak Güvenli Mi?

İnternetten Alışveriş Yapmak Güvenli Mi?

10 seneyi aşkın süredir internette yazılar yazıyorum. İlk olarak forumlarda başlamıştım ve kendi sitelerimde devam ettim. Aynı şekilde 10 sene civarı da internetten alışveriş tecrübem var. Bu sebeple en çok duyduğum cümlelerden birisi “X sitesi güvenilir mi? Sen bilirsin..” oluyor. X kısmında hep farklı siteler oluyor ve buradan anladığım şey; insanlar internetten alışveriş yapmak istiyor, fakat korkuyorlar. 

Korkmayın!

Haklısınız, dikkatli olmazsanız 10 tl kar edeyim derken binlerce lira zarara girebilirsiniz. Fakat yolda yürürken, yaya geçidinde karşıdan karşıya geçerken de dikkat etmezsek başımıza kötü durumlar gelebilir. Öyle değil mi?

Bu sebeple normal hayatta nasıl dikkatliysek, benzer dikkati e-ticaret üzerine odaklamamız gerekiyor. Bunun sonucunda belki pahalı olduğu için alamadığınız ürünü internetten 200-300 tl daha ucuza alabileceksiniz! Niye kazık yiyesiniz?

Not: 200-300 tl’yi abartı bulanlar varsa örnek vereyim; bundan 2-3 sene önce piyasa fiyatı 1600 TL olan çamaşır makinasını internet üzerinden 1069 TL’ye satın aldım.

Önemli olan şey her daim dikkatli olmanız.

Geçmişte bu konular üzerine birçok yazı yazdım, insanları bilinçlendirmeye, tecrübelerimi paylaşmaya çalıştım. O yazılarımda da göreceksiniz, benimde kendimce bir alışkanlığım ve izlediğim yol var.

Örneğin..

  • Alışverişlerimde daha önce sorunsuz alışveriş yaptığım sitelere öncelik veririm.
  • Güvenmiyorsam veya ilk kez alışveriş yapıyorsam; ürün yorumlarına, sosyal medya hesaplarına, sikayetvar.com mesajlarına bakarım, kredi kartı yerine sanal kart yada mobil ödeme kullanırım. Sorun çıkarsa telefon eder, mesaj atarım. (Satıcıya rahat vermem.)
  • Geçmiş indirim oranlarını araştırırım, önümüzdeki dönem indirim olacak mı? araştırırım. Rakiplerin fiyatlarına, kargo ücreti, indirim kodları, banka kampanyalarına bakarım.
  • Büyük bir siteden değilde ufak bir siteden alışveriş yapmam gerekiyorsa ve bu satıcı aynı ürünü ödeme koruması olan N11, Gittigidiyor gibi sitelerde de satışa sunmuşsa bu siteleri tercih ederim.

Not: Yakın bir zamanda kendi sitesinde 179 TL+kargo fiyattan satılan bir ürünü satıcının N11’deki mağazasından indirim kuponu kullanarak 20 TL+ücretsiz kargo şeklinde satın aldım.

Daha fazla tecrübe ve bilgi paylaşımı için diğer yazılarıma hemen aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

>> İnternet Üzerinden Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?
>> Güvenilir Online Alışveriş Siteleri
>> Güvenilir Online Ev Dekorasyon Alışveriş Siteleri
>> Güvenilir Online Ayakkabı Satış Siteleri
>> Online Çiçek Sipariş Edilebilen İnternet Siteleri
>> Alışveriş Yaparken Tasarruf Etmek İsteyenlere İpuçları
>> Bankacılıkta Sosyal Medya Reklamları ve QR Kod ile Soygun

Yukarıda geçmişten bu yana yayınladığım birkaç yazının bağlantısı var. Kendi alışveriş tecrübelerimi, sorun yaşamadan alışveriş yaptığım siteleri ve ekstra indirimler kazandıran fırsat sitelerini paylaşmıştım ve o yazılarımı arada bir güncelliyorum. Son yazım “sosyal medya reklamları ile soygun” ise en önemli ve en güncel olanlarından birisi.

Konuyu toparlarsak;

İnternetten alışveriş yapmak güvenlidir; Kendinizi korursanız, dikkatli olursanız!.

Mesela; Çok pinpirikli birisiniz, kredi kartı kullanmak istemiyorsunuz?

– Siparişinizi kapıda ödeme olacak şekilde geçersiniz.

Mesela; Aldığınız ürünün bozuk, sahte çıkabileceğinden yada üstünüze uymayacağından korkuyorsunuz?

– Güvenilir bir e-ticaret sitesi ise telefon edip ürünlerin durumunu sorabilirsiniz. Sipariş geldikten sonra kargo tesliminde kontrol edip geri iade edebilir yada yakınınızda fiziksel mağazaları da varsa ürünü internetten alıp bedeni uymadığı için fiziksel mağazadan değişimini yapabilirsiniz. Sonuçta ürünü internetten mağazadakinden daha ucuza almışsınızdır ve aynı indirim mağazada uygulanmıyor da olsa değişim hakkınız mevcuttur.

Mesela; Ürünün ödemesini yapmışsınızdır fakat ürün kargolanmıyor, telefonlara kimse bakmıyordur.

– Aradığınız ürün sadece burada varsa ve mecburen gözü karartıp alışveriş yaptıysanız; önce satıcının tüm iletişim yollarını tüketir, sosyal medya hesaplarına da yazarsınız. Baktınız hala ses seda yok; bankanızı arar durumu bildirirsiniz. “Ödeme yaptım fakat ürün göndermiyorlar.” Banka paranızı geri almanıza yardımcı olabilir. Sonrasında sikayetvar.com gibi sitelerde başınıza gelen olayı yazarak bu siteyi rezil rüsva edebilirsiniz. Ardından bankanızdan alacağınız ödeme dekontu ile tüketici haklarına başvurabilirsiniz. Sonuçta hakkınızı kaybetmezsiniz fakat biraz canınız sıkılabilir.

Mesela; Kargo firmalarına güvenmiyorsunuz, bu sebeple internetten alışveriş yapmıyorsunuzdur.

– Etrafınızdaki kargo seçeneklerini araştırırsınız. Semtinizde X kargosu mu sorunlu? Satıcıdan Y firması ile çalışmasını rica edersiniz. Birçok e-ticaret sitesi geçerli sebepleriniz olması halinde (belki ek ücreti karşılığında) farklı bir kargo ile çalışmanıza olanak sunarlar.

Not: Geçmişte semtimde sorun yaşadığım kargo firması sebebi ile aldığım ürünün başka şirket ile kargolanmasını talep etmiş ve satıcıdan olumlu geri dönüş almıştım.

Gerçek hayattaki gibi internet üzerinden yapılan işlemlerinde hukuki bir bağlayıcılığı var. Yasal e-ticaret sitelerini kullanıyorsanız, yasal ürünler alıyor ve yasalara uygun ödeme seçenekleri kullanıyorsanız başınıza bela almazsınız.

En basitinden; halen daha internetten alışverişe korkuyorsanız çevrenizde daha önce tecrübesi olan birinden yardım istersiniz. O sitenin güvenli olup olmadığını sorar, ürünün durumunu sorar, daha uygun fiyat seçenekleri, indirim kampanyaları yada indirim kodları olup olmadığını sorar, ödeme için seçeneklerinizi sorarsınız. Belki ödeme için kendisi doğrudan yardım bile edebilir.

Not: Geçmişte komşular ve akrabalara çok kez elden ödeme alıp, internetten havale ile ürün satın alımı yapmıştım. Kendileri internetten alışveriş bilmedikleri halde hiçbir çaba sarf etmeden, korkmadan, evden dışarı çıkmadan, daha ucuza ürün satın almış oldular.

Unutmayın! İnternetten alışveriş, DİKKATLİ olursanız GÜVENLİ ve KÂRLIDIR

Yazı çok uzadığı için atladığım bir şeyler var mı şuan kestiremiyorum fakat zaman içerisinde yazıda güncellemeler, eklemeler yapabilirim. Ayrıca sorularınız olursa, eksiklerimi görürseniz yazı altından sizde yorum olarak yazabilirsiniz.