LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

İzmir'in Kuzeyinde Şirin ve Huzurlu Bir Yer "Dikili" - karma

Yıllar önce adını duyduğum fakat (adından mıdır bilmem) hep antipati ile baktığım ve bundan 2-3 sene önce keşfedip çok sevdiğim bir yer Dikili. Huzur için, kafa dinlemek ve yazın özgür bir şekilde denizin tadını çıkarmak için birçok turistik yerden önce gelir benim için. Denizi yosunsuz kumlu, sahili kesintisiz 40 km’yi bulmaktadır. Yani herkes için yer var burada :))

>> İzmir Dikili’ye Nasıl Gidilir?
>> İzmir Dikili’de Nerede Kalınır?
>> Dikili Denizi Soğuk Mu?
>> İzmir Dikili Plaj ve Koyları
>> Dikili’de Yatırım Fırsatları

Dikili’nin Tarihçesi;

İlk arkeolojik bilgilere göre Dikili’nin M.Ö. 4000–5000 yıllarına kadar uzanan geniş bir geçmişi var. İlk yerleşim yerlerinden Ağıltepe ve Kaletepe’de yapılan kazılar sonucunda Akalar’ın yaşadığı bu bölgeye Aterneus denildiği belirtilmiş. Eoılı’lerin Dikili toprakları üzerinde Aterneus, Pytani, Astria, Teutronia gibi kentleri ve siteleri bulunduğu arkeolojik kazılardan anlaşılmış. İlk çağlarda Lidyalılar, İranlılar, Frikya ve Mysialılar daha sonra Romalılar, Bergamalılar; orta çağda da Bizanslılar, Cenovalılar, Selçuklular ve Osmanlılar hakim olmuşlar. Dikili bölgesindeki tarihi kent ve sitelerde Aristo, Hermos, August, İskender gibi ünlü isimlerde zaman zaman bulunmuşlar.

Yeni Dikili tarihi ise Bergamalı Karaosmanoğlu’nun Dikili’de çiftlik kurması ve burada dikmelik yetiştirmesi ile başlamış. Önceleri Dikmelik olarak geçen isim daha sonra Dikili haline gelmiş. Karaosmanoğlu ayrıca bugünkü pazar yerinin yanında çiftlik kurmuş, bölgede hayvancılıkla geçinenleri burada toplayarak küçük bir köy haline gelmesini sağlamış.

Selçuklular bölgeyi ele geçirdikten sonra, uzun süre Türk ve Osmanlı hâkimiyetinde kalan Dikili, 1919–1922 yılları arasında Yunanlılar tarafından işgal edilmiş ve 14 Eylül 1922’de de düşman işgalinden kurtarılmış.

Dikili, 1860 yılında Bergama’nın bir köyü iken 1920’lere kadar Bergama’ya bağlı bir bucak, 1923 yılında da belediye olmuş. 13 Ekim 1928 tarihinde de Bergama’dan ayrılarak İzmir ilinin ilçesi olmuş.

Dikili’nin İzmir büyükşehir kontrolüne girmesi çok yakın bir tarihi 30 Mart 2014 Bütünşehir yasasını işaret ediyor. Daha önceleri İzmir’e bağlı fakat İzmir büyükşehirden destek alamayan bir ilçe iken artık Dikili’de İzmir Büyükşehir’in hizmet alanına girmiş bulunuyor. Bu nedenledir ki uzun zamandır kendi yağında kavrulmaya çalışan bu küçük ilçe, yeni yeni değerlendirilmeye ve keşfedilmeye başlıyor.

Yukarıda izlediğiniz tanıtım videosu Dikili belediyesi tarafından 2005 yılında hazırlatılmış. Yani şuanki Dikili biraz daha gelişmiş ama görüntülerde görünen kısımlarda çok fazla bir değişiklik yok. Dikili’yi didik didik gezmiş biri olarak buranın hala keşfedilmemiş bir cennet olduğunu düşünüyorum çünkü birçok yapılması gereken, olması gerekenin olmadığını görüyor bu güzelim ilçeye üzülüyorum. Ama diğer taraftan buranın yerel halkı ve yazlıkçılarının halinden memnun olduklarını, çok fazla insan gelirse buranın huzurunun kaçacağını söylediklerinide iyi biliyorum.

Dikili’de Ne Var Ne Yok? 

– Dikili’de en başta huzur ve harika bir deniz var. Arada (yaz aylarında) su kesintileri yaşanıyor ancak buda termal kaynaklardan, yani belediyenin içilebilir su temin etmekde zorlanmasından, büyükşehir belediyesinin getireceği yeni kaynağın ise engelleniyor olmasından kaynaklanıyor. Tabi büyükşehir bu sorunun farkında ve tamamen çözmek için elinden geleni yapıyor.

23 Haziran 2015: Büyükşehir’in müdahalesi ile İZSU bölgeye yerleşti. Su arızalarında, tamir ve yenileme çalışmalarında işler kolaylaştı, kesintiler azaldı.

– Dikili’de yaz aylarında sıcaklık çok olmasına rağmen nem azdır bu sebeple birçok yerde olduğu gibi perişan olmazsınız. Örneğin Didim ve Bergama’nın hava sıcaklıklarını bilenler için Dikili serin gelebilir.

– Deniz suyu genelde sıcaktır fakat Çandarlı bölgesinin suyu çivi olarak tabir edilir genelde yaz aylarında suyun içinde dişleriniz birbirine çarpabilir. Ve Bademli tarafında da kayalıklar ile kestaneler sizlere hoş bir süpriz hazırlayabilir. Bu sebeple denize girecekseniz Dikili merkez ve Salihleraltı’na kadar olan sahil kesimini kullanmanızı öneririm.

– Sağlık ve eğitim imkanlarında büyük sorunlar yok. Bundan 2-3 sene evvel bir devlet hastahanesi yapılmış. Yeni ama çok donanımlı değil. Bazı durumlarda dolmuşla yarım saatte gidilen Bergama devlet hastanesine gitmeniz gerekebilir. Eğitim açısından ilk, ortaokul ve liseler mevcut. Üniversite tabikide yok. Birkaç adet dershane bulunuyor ama toplamda 4 taneyi geçeceğini sanmıyorum. Daha fazla dershane için Bergama iyi bir alternatif.

23 Haziran 2015: Dikili’de üniversitelerden birinin bölüm açması için çalışmalar devam ediyor. 3-4 seneye gerçekleşme ihtimali var.

– Pazar alışverişi için Dikili henüz emekleme aşamasında diyebilirim. Merkezde bir adet pazar var oda sadece salı günü. (Çandarlı mahallesininde pazarı var fakat Dikili merkezden giden olacağını çok sanmıyorum. Çandarlı pazarının günü Cuma) Dikili köy gibi bir ilçe fakat çok fazla pazar ürünü yok, fiyatlar bazen (yazın) çok pahalı, bazen daha uygun. Fakat yakınlarda Altınova pazarı ile Bergama pazarı bulunuyor. Arabanız varsa oralara da gidebilirsiniz.

23 Haziran 2015: Giyim pazarı gıda pazarından ayrıldı. Giyim pazarı da salı günleri kuruluyor ancak burmalı çeşme yolu üzerinde.

– Yaz aylarında su kesintileri yaşanıyor dedik fakat elektrik kesintisi çok nadir yaşanır, atık toplama işleri belediye tarafından aksatılmadan yapılır. Hatta bu sene (2014) Karşıyaka belediyesi tarafından Dikili belediyesine iki adet çöp toplama aracı hibe edildi.

– İnternet ve telefon hizmetlerinde çok büyük sorunlar yok. Ama mobil açıdan bakarsanız yaz aylarında aşırı yüklenmeden ötürü bazı gsm operatörlerinin felç olduğu gerçek. (4.5G hizmeti Salihleraltı, Kabakum gibi mevkilerde şuan için sürünmekte.)

– Ulaşım açısından ilçe içinde dolmuşlar mevcut. 2015 itibari ile de Büyükşehir’e ait 837 numaralı Eshot otobüsleri hizmete başladı. Otobüs sıklığı az, otobüsler Aliağa’ya kadar gidiyolar ve eskisine göre daha ucuza seyahat etme imkanı doğdu. Dolmuş ile ilçe içi 2 tl, Salihleraltı 4, 4,5 tl. Eshot ile Aliağa öğrenci 2.90 tl, büyük 5.20 tl. Dikili’den Bergama yarım saat sürüyor ücret 6 tl, Ayvalık ise 40-45 dakika ve 7-9 tl idi.

– Alışveriş için avm tarzı oluşumlar yok. Teknoloji mağazaları henüz Dikili’yi keşfedememişler ve tabiki fast food yiyecekler içinde bilindik markalar henüz Dikili’den bir haberler. Otel ve restoran açısından Dikili orta halli sayılır. Birkaç pansiyon var, birkaç otel var ve otellerden biri 4 yada 5 yıldız.. Restoran ve cafe açısından merkez ve Kordon denilen bölgede çeşit çok ama çoğunun kendini yenilemesi gerekiyor.

23 Haziran 2015: Bu sezon bazı mekanlar sıfırdan yenilendi, bazısı el değiştirdi. Sunset otel kapasite arttırdı, Alder aqua park yanına Başkent oteli açıldı. Cafe ve beach barlarda da el değiştirmeler, yenilenmeler oldu. Baby Beach club iskelesi yenilendi. Gratis açıldı. Tüm Tansaş mağazaları Migros’a dönüştürüldü. Kipa’nın yakınına bir başka Şok, Bim mağazası daha açıldı.

30 Nisan 2017: Sunset otelin ardından Dikelya otel’de kapasite arttırımına gitti. Yıllardır Ecevit meydanında yer alan Ümmetoğlu otel, kentsel dönüşüm kapsamında yıkıldı. Yerine OK Tower Rezidans inşa ediliyor. 5 yıl önce durdurulan Dikili-Midilli seferleri yeniden başladı. Salı günleri Dikili-Midilli arası seyahat edilebiliyor.

– Konut sahipliği bakımından doğal olarak burada çok fazla yazlık, müstakil ev var. Yaz ayları nüfus birden artar ve kış gelince yazlıkçıların çekilmesi ile nüfus tenhalaşır. Kiralık evler yok mu? Tabi ki var. 450 TL’den başlayan fiyatlarla yaz kış oturmalık yada sadece yazın tatil için eşyalı günlük 100 TL’den başlayan müstakil evleri kiralama imkanınız var. Satılık evler içinde şunu söyleyebilirim, burada hala uygun fiyatla ev veya arsa alma şansı var, fakat her sene fiyatlar %50’ye yakın fırladığından imkanlar sürekli değişiyor. (2013 yılında 100 bin TL’ye alabileceğiniz dubleks ev, 2016 itibari ile 210 bin TL)

– Yazın eğlence bakımından belli yaşın üstündeki insanlar cafelere, kordon denilen bölgeye gider yada sahilde otururlar gençlerde ya sahil boyunda gezinir yada Dikili’de popüler olmuş cafe veya kulüplere giderler. Dikili’nin en popüler üç mekanı Narkiss cafe&bar, Baby Beach Club ve Gardena Beach Club’dır. 2014 yazında konser vermeye gelen ünlülerden birkaçı; Teoman, Demet Akalın, Çelik Erişçi, Zakkum, Selçuk Balcı, Gökhan Türkmen, Doğukan Manço, Suat Ateşdağlı idi. Kıvanç Tatlıtuğ, Suavi, Zeliha Sunal, Merve Aydın gibi ünlü isimlerde tatil yapmak için burayı tercih etmişlerdi.

23 Haziran 2015: Yeni açılan Deniz restorant, Türkü kafe Ezgidem Sahnesi, el değiştiren mekan People bar & Cafe, Alder iskelesinde açılan Memento Beach Bar rekabetin artmasına, çeşitliliğe katkı sağladı.

– Spor açısından harika bir nimettir Dikili. Bisiklet ile saatlerce gidebileceğiniz boş ve harika manzaraya sahip yolları vardır. Ama isterseniz bu yolları koşarak da gidebilirsiniz. Ayrıca 40 km kesintisiz sahil boyundan da yürüyüş yapmak size kalmış.

23 Haziran 2015: Bisiklet yolları bu sene yapılan düzenleme ile mevcut kaldırımlara dahil edildi. Ama yinede bisiklet iniş çıkışları unutulmadığından daha konforlu, geniş bisiklet yollarımız oldu. Dinlenme açısından bank sayısı arttırıldı ve birçok görsel yenilik yapıldı.

– Yeraltı kaynakları hakkında çok detaylı bilgim yok fakat (bildiğim) Jeotermal, 3-4 adet kaplıca, bir adet şelale, bir adet koy var ve bunlarda herkes tarafından bilinmeyen, kıyıda köşede harcanan nimetler. Hele bir Kalem adası var ki keşke param olsada Oliviera resort‘de bir ay kalabilsem dersiniz.

İzmir'in Kuzeyinde Şirin ve Huzurlu Bir Yer "Dikili" - karma İzmir'in Kuzeyinde Şirin ve Huzurlu Bir Yer "Dikili" - karma

Yukarıda anlattıklarımı toparlamam gerekirse, Dikili keşfedilmemiş bir cennet. Ama burasıda er geç keşfedilecek ve mevcut eksikleri giderildiğinde bölgenin en popüler mekanlarından biri olacak. Ama ilk önce aşağıda görünen manzaranın son bulması gerekiyor..

İzmir'in Kuzeyinde Şirin ve Huzurlu Bir Yer "Dikili" - karma

Atatürk meydanının dibindeki o liman oradan kaldırılmazsa Dikili arzulanan turizm patlamasını daha çok bekler.. 

23 Haziran 2015: Yeni yapılan Çandarlı limanı tamamlandığında bu limanın kaldırılma ihtimali var.

Artık yazıyı sonlandırıyor ve sizleri hemen aşağıda bizzat çektiğim Dikili’den manzara resimleri ile başbaşa bırakıyorum.

Dikili’de ne olmuş, ne bitmiş haberdar olmak isterseniz Twitter’daki @DikiliTR hesabını, ayrıca resimler içinde İnstagram’da @DikiliTR hesabını takibe alabilirsiniz.

Dikili’den..

İzmir'in Kuzeyinde Şirin ve Huzurlu Bir Yer "Dikili" - karma

İzmir'in Kuzeyinde Şirin ve Huzurlu Bir Yer "Dikili" - karma

İzmir'in Kuzeyinde Şirin ve Huzurlu Bir Yer "Dikili" - karma

İzmir'in Kuzeyinde Şirin ve Huzurlu Bir Yer "Dikili" - karma

İzmir'in Kuzeyinde Şirin ve Huzurlu Bir Yer "Dikili" - karma

İzmir'in Kuzeyinde Şirin ve Huzurlu Bir Yer "Dikili" - karma

Yeni resimler çektiğimde yazıyı güncelleyeceğim. Eğer Dikili’ye dair sorularınız olursa bana konu altından yorum olarak gönderebilirsiniz.

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 17 Ağustos 2014 tarihinde yayımlanmıştır.


    Lordiz 05 Eylül 2018, 19:43

    @Sinem; Merhaba. Dikili Esentepe bir köy. Ancak mahalle olarak geçiyor. Dikili merkeze 7-8 km uzaklıkta ve Bademli köyünün iç tarafında yer alıyor. Denize, yani Bademli sahillerine uzaklık 5 km felan. Ama son hali nasıl bilemiyorum.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019