League of Legends Mobil Oyunu “League of Legends: Wild Rift”

League of Legends Mobil Oyunu "League of Legends: Wild Rift"

Kısa bir süre önce League of Legends’ın mobil sürümünün geliştirildiğine dair bir sızıntı haberini sizlerle paylaşmış ve oyunun tahmini piyasaya çıkış tarihi olarak da 16 Ekim’i işaret etmiştim. 16 Ekim nihayet geldi ve işin aslını, Riot Games’in League of Legends 10. yıl planlarını net olarak görmüş olduk. Paylaşılan bilgilere bakılırsa, orijinal LOL mobil cihazlara gelmiyor ancak 5 farklı yeni oyun geliyor. Bunlardan birisi de League of Legends’ın mobil cihazlar ve konsollar için baştan yaratılmış sürümü Wild Rift.

>> Riot Games’den Taktiksel FPS Oyunu “PROJECT A”
>> LOL Belgeseli “League Of Legends Origins”
>> “League of Legends: Wild Rift” İndirmelere Açıldı! (Mı?)

Nedir bu LOL: Wild Rift?

League of Legends: Wild Rift (Vahşi Yarık), League of Legends orijinal oyununun mobil cihazlar için baştan yaratılmış, mobile özel kuralları ve yapısı olan bir versiyonu. Yani aslında o tam bir moba oyunu, LOL’un mobil versiyonu ve LOL’deki tüm şampiyonlar, Türkçe seslendirmeler bu oyuna aynen aktarılıyor.

Başlangıçta 40 şampiyonun olacağı oyuna zamanla diğer şampiyonlarda dahil edilecek.

Neden LOL: Wild Rift?

Bildiğiniz üzere LOL PC sürümünde bir karşılaşma en az 30-35 dakika sürüyor. Yani bunu aynen mobile aktardıklarında mobil cihazlarda da bir karşılaşma aynı süre tutacak, bunun sonucu olarak mobilde sağlam bir oyuncu kitlesi yakalamaları biraz zorlaşacak. Çünkü kimse telefonunun başında çok uzun süre bir oyunu oynamak istemez. Mobilde oyun oynamanın amacı kısa süreli boşlukları değerlendirmektir.

Boş 5-10 dakikanız vardır, girer oynar ve çıkarsınız. Belki 1-2 saat sonra tekrar girersiniz..

Sonrasında LOL pc sürümünü LOL mobil sürümü ile çapraz platform yapma zorluğu var; Bir tarafta PC oyuncusu olacak, diğer tarafta ufacık ekranda mobil oyuncu. Birisinin pil sorunu yok, diğerinin pil sorunu var ve bildiğiniz gibi çevrimiçi oyunlarda afk olmanın yada oyundan kaçmanın cezaları var. LOL oyununu bu şartlarda mobil platform ile birleştirmek Riot Games’in başına büyük bir bela açabilir.

Ayrıca diğer tarafta başarılı mobil rakipler var. Onların elinde milyonlarca hazır moba oyuncusu var ve orada karşılaşma süreleri daha kısa. Ve rakiplerin oyunları direk mobil cihazlar için geliştirildiğinden LOL’un doğrudan PC sürümü ile gelmesi Riot Games için büyük bir dezavantaj yaratır.

Muhtemelen bu sebepler ve belki bilmediğimiz başka sebeplerden ötürü LOL’un mobil sürümü farklı bir oyun olarak piyasaya sunuluyor.

İlerleyen süreçte orijinal bir LOL Mobile oyunu çıkar mı yada Wild Rift zamanla LOL pc sürümüne çapraz platform olarak bağlanır mı? bilmiyorum.. Fakat bu hamlenin sırf LOL oyuncularını mobilde rakiplere kaçırmamak için yapıldığı ve buna rağmen LOL oyuncularının bu oyunu çok seveceği açık ve net.

LOL: Wild Rift Ne Zaman Çıkacak?

LOL Mobil oyunu Wild Rift, 2020 yılı içerisinde erişime açılacak.

WİLD RİFT, 10 ARALIK 2020 Saat 13:00’DA ERİŞİME AÇILIYOR! 

Heyecanlı bekleyişte sona geliniyor: League of Legends: Wild Rift bölgesel açık betası başlıyor. Oyun Türkiye’de erişime açıldığında hem Google Play bağlantısından hem de Apple Store bağlantısından akıllı cihazlarımıza indirip oynayabileceğiz.

Riot Games tarafından geliştirilen, mobil cihazlar ve konsollar için tasarlanan Wild Rift, bölgesel açık beta süreciyle 7 Aralık itibariyle Okyanusya, Tayvan ve Vietnam; 10 Aralık itibariyle Türkiye, Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ve Rusya ve CIS bölgelerini kapsayacak şekilde büyüyor.

Oyunun Türkiye’de erişime açılacağı tam tarih 10 Aralık 2020, saat 13:00. Oyun erişime açıldığında halen beta sürüm olacak fakat beta sürümdeyken bile doğrudan Türkçe seslendirme ile oynama şansımız olacak.

Oyuna Google Play’de bu bağlantıdan, Apple Store’da bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

League of Legends: Wild Rift Sorular ve Cevapları 

  • Bununla bilgisayardaki LoL arasında ne fark var?
    – Aslına bakarsanız oyunu sıfırdan tekrar inşa ettik (ciddi ciddi… tamamını). Yenilenen modeller, animasyonlar, oyun sistemleri ve daha pek çok bileşeni yeniledik ama bildiğiniz League of Legends oynanışının özüne sadık kaldık. Bilgisayarda oynadığınız LoL’ü, birebir uyarlamayı değil, Wild Rift’in yeni platformlar için özel olarak tasarlandığını sonuna kadar hissetmenizi istedik. Ve aynı zamanda bunu, oyunda çeşitli geliştirmeler yapmak için bir fırsat olarak gördük. LoL’ün PC sürümünden doğrudan içerik açamayacaksınız ama PC sürümüne ayırdığınız zaman için beğeneceğinizi umduğumuz ödüller kazanacaksınız. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi 2020’de!
  • Wild Rift, bilgisayar ile mobil/konsol platformlarını aynı anda mı destekleyecek (bilgisayar ile konsol/mobil çapraz platform mu olacak)?
    – Hayır. LoL PC ile Wild Rift bazı açılardan farklı olacak ama ikisinde de League of Legends’dan beklediğiniz 5’e5 MOBA oynanışı yer alacak. LoL PC ile Wild Rift arasına çapraz platform eklemek için rekabet bütünlüğünden feragat etmemiz gerekiyordu ve hangi platformda rahat ederseniz edin, oynanışın adil ve eğlenceli olmasını sağlamaya büyük önem veriyoruz. Yıl boyunca önemli dönemlerde LoL PC ve Wild Rift arasında ortak etkinlik temaları ve içerikler koordine etmeye çalışacağız. Aynı zamanda mobille konsol arasında çapraz platform kurma olasılığının da üzerinde duruyoruz ama henüz kesinleşen bir şey yok.
  • Minimum mobil sistem gereksinimleri neler?
    – Liste henüz kesin değil ama oyunun olabildiğince geniş bir cihaz yelpazesinde ulaşılabilir olmasını hedefliyoruz. Mobil cihaz özellikleri için şu anki hedeflerimiz şöyle: Android’de Samsung Galaxy A7’ye denk bir uyumluluk yakalamayı umuyoruz: 1 GB RAM, Qualcomm Snapdragon 410 işlemci ve Adreno 306 GPU.iOS cihazlarda ise Wild Rift’in iPhone 5S ve üzeri modellerde çalışmasını hedefliyoruz.

NOT: Daha önce duyurulan TENCENT’in geliştirdiği mobil LOL oyunu ne oldu? diye merak edenler olabilir. Bu sebeple bir hatırlatma yapayım; yeni oyun LOL: Wild Rift, söylenene göre Call of Duty gibi oyunları geliştiren deneyimli bir ekip tarafından geliştirilmiş. Call of Duty’nin mobil sürümünden bahsediyorlarsa bu ekip Tencent oluyor. Tencent ise Riot Games’i 2015 senesinde satın alan Çin merkezli büyük oyun yapımcısı. Yani bu durumda ilgili sızıntı doğru çıkıyor. LOL: Wild Rift, büyük ihtimalle Tencent tarafından geliştirildi.