Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Steam Kütüphanesindeki Oyunu Kalıcı Olarak Silmek

Bu yazıyı okuyanların çoğu Steam‘in ne olduğunu biliyorlardır. Bu sebeple Steam’den bahsetmeden konumuza geçmek istiyorum. Yakın zamanda Steam tarafından oyunlarımızı kalıcı olarak silme imkanı tanındı. Yani kütüphanede görmek istemediğimiz oyunları kalıcı olarak silebiliyoruz. Fakat sonrasında ne para ödemesi alıyor, ne de oyunu geri iade alamıyoruz. Yani bir oyunu kalıcı olarak silmeden önce iyi düşünmemiz gerekiyor.

>> Steam Oyunlarını Başka Bir Dizine (Klasöre) Taşıma
>> Steam Hesabına Para Yükleme ve Alışveriş Yöntemleri
>> Steam Platformunun Kaliteli, Ücretsiz Oyunları
>> Steam Hesabına Telefon Ekleme ve Kaldırma
>> Steam’de Envanter, Koleksiyon Kartı, Rozet ve Pazar İlişkisi
>> Steam Oyun İndirimlerini Takip Edebileceğiniz Siteler

Peki koleksiyonumuzda görmek istemediğimiz oyunu nasıl siliyoruz? 

Öncelikle şunu belirtmek isterim, bence bir oyunu sevmiyorsak kütüphaneden silmek biraz mantıksız. Eğer o kadar sinir oluyorsanız kütüphane altında farklı bir klasör açarak oyunu buraya ekleyebilirsiniz. Bu durumda sevmediğiniz oyunlar sevdiklerinizden ayrılmış olur ve onları kapalı bir “oynamadıklarım” yada “sevmediklerim” klasöründe gizlemiş olursunuz.

Ama siz hala inatla ben oyunu silmek istiyorum diyorsanız, buyrun..

1) Steam yazılımı açıkken (tabi çevrimiçi oturum açılmış iken), sileceğimiz oyunun adına bakıyoruz.

2) Steam uygulamasında sağ üstten nickimizin olduğu bağlantıya, oradan “Hesap Detayları“na tıklıyoruz.

https://store.steampowered.com/account/

3) Açılan ekranda “Mağaza ve Satın Alım Geçmişi” başlığı altından “Satın alma geçmişini görüntüle” bağlantısına tıklıyoruz.

https://store.steampowered.com/account/history/

Steam Kütüphanesindeki Oyunu Kalıcı Olarak Silmek

4) Karşımıza satın alma geçmişi gelecek, burada silmek istediğimiz oyunu arayacağız. Bulduğumuzda ise oyunun adına tıklayacağız, karşımıza oyuna ait satın alma bilgileri gelecek. Hemen alt kısımda da “Bu oyunu hesabımdan kalıcı olarak kaldırmak istiyorum” seçeneğini göreceksiniz.

Steam Kütüphanesindeki Oyunu Kalıcı Olarak Silmek

Aradığınız oyun burada yok mu? 

Muhtemelen oyunu Steam üzerinden değil de, G2A, İndieGala, HumbleBundle gibi oyun sitelerinden key olarak satın almış olabilirsiniz. Şimdilik sadece Steam üzerinden satın aldığımız oyunları silebiliyoruz, key oyunları silemiyoruz. (Belki ilerleyen zamanda bunun için farklı bir güncelleme gelebilir.)

Ve eğer silmek istediğiniz oyun, Steam üzerinden bedava kaptığınız bir oyun ise; bu seferde “Lisans ve ürün anahtarı aktivasyonlarını görüntüle” sayfasına bakmanız gerekiyor. Ücretsiz oyunları o sayfadan Kaldır butonu yardımı ile hesabınızdan kaldırabilirsiniz.

5) Aradığınız oyunu bulduysanız ve “Bu oyunu hesabımdan kalıcı olarak kaldırmak istiyorum” seçeneğine tıkladıysanız, karşınıza uyarı ekranı gelecek. Onay veriyorsak “Tamam, listelenen oyunları hesabımdan kalıcı olarak kaldır” seçeneğine, eğer vazgeçtiysek “Hayır, fikrimi değiştirdim” seçeneğine tıklayacağız.

Steam Kütüphanesindeki Oyunu Kalıcı Olarak Silmek

6) Onay verdiysek oyun Steam kütüphanemizden silinecek ve tabi bilgisayarımızda kuruluysa da kaldırmamız gerekecek.

Steam Kütüphanesindeki Oyunu Kalıcı Olarak Silmek

Çünkü oyunu kütüphaneden sildiğimizde bilgisayarımızdaki kurulum dosyaları etkilenmeyecek. (Silinen oyunun koleksiyon kartlarını düşürmediyseniz önce kartları satıp sonra silmenizi öneririm. Ayrıca oyunu sonradan tekrar parasını ödeyerek satın alabilirsiniz.)

Konuyla alakalı yeni bir güncelleme veya değişiklik olursa yazıda düzeltme, ekleme yapacağım. Sorularınız olursa yada konuyla alakalı bir yanlış, eksiğim varsa yorum panelinden yazabilirsiniz.

facebook share twittershare

  The Max Payne 09 Temmuz 2016, 20:24

  arkadaşlar hediye gelen oyunu şöyle kaldırıyoruz. Yukardaki yardım sekmesinden steam destek’e basıyoruz. bastıktan sonra aşağıda oyunlar, yazılım vs. yazıyor ona basın. daha sonra arama kısmına silmek istediğiniz oyunu yazaksınız.oyununuzu bulduktan sonra bu oyunu hesabımdan kalıcı olarak silmek istiyoruma basacaksını. daha sonra aşağı inip. tamam, listelenen oyunları hesabımdan kalıcı olarak kaldıra basıyoruz. işte bu kadar. yardımcı olduysam ne mutlu bana

  Melih 24 Aralık 2016, 12:22

  ben şimdi cs go yu kalıcı olarak kaldırdım sonra bir daha aldım rankım felan duruyor mu acill cevap verirseniz lütfen?

  Lordiz 24 Aralık 2016, 14:39

  @Melih; Onu sizin kontrol etmeniz gerekiyor. Geçmişte banlanma durumunuz, rank düşürme vb cezalar varsa aynı hesaba aynı oyunu tekrar satın aldığınızda durum değişmez.

  ataberk 27 Haziran 2017, 05:55

  merhaba arkadaşın sorduğu sorudan devam edicem şuan cs go hesabım var steam üzerinde bir çok oyunum var ama en önemlisi benim için cs go yeni bi hesap açmak istiyorum cs için dediğiniz işlemi yapsam tekrar yüklediğimde bir sıkıntı olur mu hesapta hiç bir kısıtlama yok ban vs. rankım sıfırlanır mı yeni bi kalibiyetlerim malubiyetlerim 0 lanır mı kısıca 0 dan bi hesap olur mu biraz açar mısınız konuyu

  Lordiz 27 Haziran 2017, 23:42

  @ataberk; Merhaba. Yeni hesap açıp oraya CS: GO alarak sıfır bir başlangıç yapmak istiyorsanız mümkündür. Belki diğer hesapta CS: GO olduğundan aynı cacheyi kullanmaya kalkabilir. Böyle bir durumda eski hesaptaki CS: GO yu tümden siler, yeni hesap için temiz indirme yaparsınız.

  ataberk 29 Haziran 2017, 04:25

  yani aynı hesaptan 0 cs go olamaz mı

  Lordiz 30 Haziran 2017, 21:00

  @ataberk; CS: GO için sunuculardaki seviyeleriniz vs silinmediği sürece yeniden oyun almanız sonucu değiştirmez. Hesaba özel seviye sıfırlama vb. birşey var mı onuda bilemiyorum.

  salih 03 Temmuz 2017, 18:52

  merhaba şimdi oyunu hesabımdan kaldırdığımda ve tekrar aynı hesaba satın aldığımda rank level eşyalar falan sıfırlanıyorumu ? acil cevap lütfen

  ahmet 03 Temmuz 2017, 23:02

  Ben yanlışlıkla kalıcı olarak kaldıra tıkladım. Geri iptal yapamaz mıyım. (Evet kalıcı olarak kaldıra tıkladığımda emin misin? diye bir soru sormasını beklyordum birden kaldırıldı dedi. :/ )

  Lordiz 04 Temmuz 2017, 21:26

  @salih; Merhaba. Eğer oyunun dereceleri vs. Steam sunucularında kayıt ediliyorsa yeni oyun alsanızda kaldığı yerden devam ediyor. Bunun haricinde ayrıcalıkları bilemiyorum. Belki bazı oyunlarda silip yeniden satın alınca sıfırdan başlıyor olabilir.

  @ahmet; Silinen oyun geri alınamaz. Yeniden satın alacaksınız yada Steam destek üzerinden ticket atın belki ayrıcalık yapar oyunu geri verirler. Ama sanmıyorum.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2017